Dodany: 2010-11-08 11:59:18

Zęby mleczne u człowieka Jedną z cech charakterystycznych zebów człowieka jest ich difodontyzm. Oznacza to, że zęby u człowieka są dwuzmienne. Na początku pojawiają się zęby mleczne, któe w określonym wieku wypadają i zostają zastąpione zębami stałymi.

 

Zjawisko to występuje nie tylko u człowieka, ale także u innych ssaków. Zębami stałymi zostają zastąpione prawie wsyzstkie zęby mleczne –  kły, siekacze. Nie dotyczy to tylko zębów trzonowych, które nie są wymieniane oraz zębów przedtrzonowych, które pojawiają się tylko jako zęby stałe. Zęby mleczne pojawiają się u człowieka około 6 miesiąca życia. W 30 miesiący mały człowiek posiadać powinien już pełne uzębienie mleczne skłądające sięz 20 zębów. W wieku 6-13 lat zęby mleczne powoli zostają zastąpione zębami stałymi. Zjawisko wypadania zebów mlecznych nosi nazwę eksfoliacji.

 

Wiele osób ignoruje wizyty z dzieckiem u dentysty uważając, że zęby mleczne i tak wypadną. Nie jest to poparwne postępowanie. Stomatolog pozznań zadba również o zęby mleczne dziecka i zachęci do ich prawidłowej pielęgnacji. Kłopoty z zębami mlecznymi, nie leczone przez dentysta olsztyn, mogą być w przyszłości przyczyną kłopotów z zębami stałymi.

Dodaj nowy komentarz do artykułu Zęby mleczne u człowieka
Nick: